1) Zjištění součastného stavu pozemku
Prvním a nutným krokem je popis a zjištění součastného stavu pozemku.Je třeba zjistit.
*domovní vodovodní přípojku
*veškeré vedení plynu, eletriky a pod.
*veškeré stavby
*hranici pozemku
*stávající stromy a keře
*kvalitu půdy
*opticky rušivá místa a zdroje hluku
*oslněná a zastiněná místa
*přístupy a příjezdy k pozemku a budovám
*síla a směr větru
*výhledy do krajiny
*výškové poměry
*zdi, schody, ploty
*zpevněné plochy ( terasy, cesty a pod.)
Ideálním podkladem pro zákres součastného stavu je stavební plán, v němž jsou přesně zakresleny hranice a budovy. Situační plán ( je přílohou každé žádosti o stavební povolení) - nejlépe v měřítku 1:100, 1:50 (jeden centimetr v plánku odpovídá 100 nebo 50 m na pozemku) - obsahuje zpravidla veškeré inženýrské sítě ( plyn, elektřina, voda, kanalizace). Tyto údaje jsou velice důležité, protože na těchto místech nesmíme provádět žádné hlubší zemní práce a musíme počítat s možností nutnosti v těchto místech dělat opravy.
Nyní si do plánku zakreslíme stávající stromy a keře, které chceme ponechat. V opačném případě se na příslušném úřadě domluvíme na možnosti pokácení - jen v období vegetačního klidu.
Pásmem změříme vzdálenost od pevných bodů ( to jsou rohy pozemku a domu zakotveny v situačním plánku). Příklad: Strom je vzdálen od jednoho rohu ndomu 10m a od druhého 6m. Zakreslujeme-li v měřítku 1:100, nastavíme na kružítku nejprve 10cm a od příslušného rohu domu uděláme půlkružnici. Od druhého rohu půlkružnici 6 cm a v místě kde se protnou zakreslíme strom. Nyní můžeme tento strom použít jako další pevný bod. Takto postupujeme než zakreslíme vše potřebné.
DOPORUČENÍ:
Na plánku nám vzniká mnoho nepřehledných křížků a najednou nevíme co který znamená. Nevadí. Vystřihněte si sadovnické symboly ( ke stažení ZDE) a nalepte je na místo s vyznačením středu, nebo je jen nakreslete, obkreslete. Další symboly se budou hodit při vlastním navhrhováním zahrady.
2) POZEMEK
Nyní musíme znát vlastnosti pozemku:
A/ SVĚTOVÉ STRANY - orientaci světových stran je důležité respektovat při lokalizaci místa na posezení, při výběru rostlin a při výběru vzláštních prvků ( např. jezírko). V situačním plánku si nejdříve vyznačíme světové strany. Nyní sledujeme jak slunce postupuje na zahradě: kam svítí ráno, kde je v poledne stín, kam ještě dopadají paprsky v podvečer při západu slunce. Nezapoměňte na stín vrhající budovy, stromy a pod. V plánu si ještě vyznačíme hlavní směr větru, závětrné tišiny a hodně větrná místa.
B/PŘEVÝŠENÍ - změříme si převýšení. Vychází se od přízemí domu. Definujte si výšku přízemí domu jako 0,00 metru. Do plánku si poznamenáme jednotlivé body se znaménkém + nebo - a hodnotou v metrech.
3) PŮDA
Zjistíme druh půdy:
písčitá - omezená zásoba živin
jílovitá - slepuje se, mokrá se špatně zpracovává
hlinitá - nejlepší zahradnická půda
rašelinná - chudá na živiny, zadržuje mnoho vody
Zjistíme hodnotu pH a reakci půdy:
pH1 - silně kyselá
pH7 - neutrální
pH 14- silně alkalická
Optimální je pH 5,5 - 6,5
4)ELEKTŘINA
Protože mnohé zahradní nářadí je na elektrický pohon, má smysl postarat se již při navrhování zahrady o přípojku elektrického proudu a o příslušné zásuvky. Potom si můžete dopřát příjemné chvíle při večerním osvětlení zahrady, cestiček a pod.
5) VODA
Zalévání vám usnadní vodovodní přípojka nebo zavlažovací systém, který vám dle vašich požadavků navrhne a vybuduje firma na to zaměřená.
6)PRÁVNÍ OTÁZKY
Musíme dbát na to, co předpisují zákony a vyhlášky místních úřadů. Tyto předpisy se liší také podle toho, máte-li dům pronajatý nebo vlastní, jaký je vztah k pozemku. Povolení úřadů nebo jen oznámení vyžadují i zahradní stavby včetně oplocení. Proto raději svůj záměr konzultujte s příslušným místním úřadem. Dále už toto téma nebudu rozvádět protože, co úřad to názor a výklad.
Nyní už přistoupíme k vlastnímu návrhu zahrady.Nyní začíná to nedůležitější rozvažování.
Nejdříve se rozhodneme jaký typ zahrady chceme. Máme mnoho možností: přdzahrádka, dvůr upravený jako zahrada a atrium, japonská zahrada, selská zahrada, přírodní zahrada, zahrada pro děti a rodinu, zahrada pro alergiky, zahrada okrasná, užitková a podobně.
Dále si ujasníme cosi přejeme na zahradě mít: besídka, bylinková zahrada, bylinková spirála, cesty, schody, domek na nářadí, koutek pro děti, květinové záhony, místo na grilování, místo pro auto, místo na posezení, kompost, skleník, pergola, skalka, druh oplocení a pod.
Nyní přistoupíme k samotnému vytvoření plánku zahrady. Nejprve zakreslíme cesty, altány, zpevněné plochy, potom doplníme rostliny. Nezapomeňte, že se rostliny rozrostou. Jaké rostliny použít k daným podmínkám najdete v knihách nebo na internetu. Můžete mi také napsat a v diskusi rád poradím.
ZÁVĚREM NĚKOLIK RAD:
Jak ušetřit čas při údržbě zahrady:
*"anglický trávník" je náročný na péči, užítkový nebo sportovní není třeba tak často sekat.
*do trávníku neumisťujeme ostrůvky rostlin - sečení trávníku trvá déle.
*mulčujeme i záhony trvalek a letniček dokuď se nerozrostou a nezastíní půdu.
*mulčujeme i okolo nově vysázených dřevin dokuď rostliny nezastíní půdu; nebudete muset odstaňovat plevel a půda déle udrží vláhu.
*nádobové rostliny hnojte dlouhodobě působícím hnojivem
*nádoby na květiny volte co možná největší a sestavte je do skupin - ušetří vám čas při zalévání.
*nesázejte rostliny příliš hustě, museli by se prostřihávat a seřezávat.
*oddělte květinové záhony od trávníku hranou ( z cihel, dlaždic, plastové obrubníky,...).
*pod osázené ětěrkové plochy dejte černou netkanou textilii pod štěrk - neprorůstá plevel.
*použijte automatický zavlažovací systém
*použijte rostliny snášející sucho
*v období sucha zalévejte jednou za tři až čtaři dny důkladně, nestačí jen postříkat povrch
*volte takové vzdálenosti mezi rostlinami, aby se mohly vyvíjet ( především u stromů a keřů )
Kde ušetřit peníze:
*plot z drátěného pletiva je levnější, zeď a kované železo nejdražší.
*na povrchy a cesty je výhodný trávník, nášlapné deky, písek, štěrk, mulčovací kůra, cihly, betonové desky. Přírodní kamen je drahý.
*okrasné keře, trvalky, stromy, pergaly mohou být jak výhodné tak i drahé.
*jezírko s rybičkami je drahé a náročné na čas.
Velikost místa k posezení:
*plocha 1-2 m² stačí pro židli a malý stolek
*středně velká lavička je asi 60 cm hluboká + připočítat prostor pro nohy
*pro lehátko potřebujeme 1m šířky a asi 2,5 m délky
*pro posezení se stolem a židlemi pro 4-6 osob si plánujeme plochu 10-12 m²
Rostliny pro stříhané živé ploty
Listnáče - červenolistý buk, Dřišťál, Habr, Hloh, Javor Babyka, Ptačí zob, Tavolník van Houtteův, Tavolník význačný, kultivary zimostrázu.
Jehličňany- vzpřímené kultivary Cypřišku, Tisu, Thůje (Zeravu)
Rostliny pro japonskou zahradu
Azalka a rododendron, bambus, bohyška(funkie, hosta), borovice, javor japonský, kapradiny, sasanky japonské, třešeň japonská
Rostliny pro selskou zahradu
Zelenina -brambory, cibule, fenikl, hrách, křen, petržel,...
Bylinky - bazalka, bedrník, brunták, kopr, kmín, rozmarýna,..
Trvalky - astry, hvozdík, krásnoočko, slunečnice, zvonek,....
Letničky - hledík, lichořeřišnice, astry,cinie, salvie,...
Rostliny pro alergiky
Dřeviny - Hloh obecný, Hortenzie stromková, Jalovec obecný- samičí rostliny, Meruzalka krvavá, růže - plnokvěté odrůdy, Vajgélie, plnokvětá Zákula - Kerria
Trvalky a letničky - Hledík větší, Hluchavka žlutá a skvrnitá, Hvězdnice nízká - kultivyry s plnými úbory, Jiřinky - plnokvěté kultivary, Mochyně, Narcisy, Srdcovka, plnokvěté kultivary Pivoňky, Zvonek broskvolistý a pod.
JEDOVATÉ ROSTLINY
Mohou být pro lidi - zejména děti - i pro domácí zvířata velice nebezpečné. Uvedu jen ty nejběžnější:
Arón, Bobkovišeň, Brzlen, Břečťan, Čemeřice, Kana, Hlaváček jarní, Konvalinka, Stulík, Lilek, Lupina, Lýkovec, Náprstek, Ocún, Orlíček, Pryskyřník, Pryšec, Puškvorec, Stračka, Štědřenec, Tis, Zimolez a další.
Na toto téma by se dalo psát ještě mnoho. Při tvorbě zahrady je vhodné použít literaturu dle zjištěných podmínek. Velice pěkná je kniha více než třiceti autorů s názvem "Vše o zahradě - váš zelený rádce" kterou z originálu přeložila Hana Janáčková a vydala Euromedia Group, k.s. - Knižní klub v Praze z roku 2007.
Budete-li mít nějaký dotaz nebo problém V Klatovech a okolí možno konzultace na místě.