Papriky - pěstování

ZDE NAJDETE VYJÁDŘENÍ NEJVĚTŠÍCH PĚSTITELŮ - ŠLECHTITELŮ U NÁS.

 

 

 


BUDETE LETOS PĚSTOVAT PAPRIKY?

Pokud ano, tak čtěte dál. Abychom dělali vše jak se má, rozjeli jsme se zeptat na správný postup za Ing. L. Duškovou . Ta se právě připravovala na natáčení dalšího dílu pro televizní Receptář PhDr. Přemka Podlahy, ale čas si na nás ochotně udělala. Takže:

Kdy začít s výsevem?
„Papriky vyséváme velmi brzy (od poloviny ledna, nejpozději však do 10. března). Je to z důvodu dlouhé vegetační doby (od výsevu do botanické zralosti 110-120 dnů). Bohužel právě již samotný výsev bývá v mnohých případech důvodem k počátečnímu zklamání. Je to pro specifické nároky jejich semen. Uvedeme si proto nejvhodnější a velmi jednoduchý způsob, jak papriky úspěšně a poměrně rychle předpěstovat.“

Do jakého substrátu nám doporučujete semena paprik vysévat?

„V posledních letech se velmi osvědčuje vysévat papriky do hrubého perlitu, který má průměr částic okolo 3 mm (k dostání je v zahrádkářských prodejnách pod názvem Agroperlit). Kromě Agroperlitu potřebujene květináček, podmisku, filtrační, savý nebo novinová papír vystřižený podle průměru květináče a vodu. Důkladně navlhčený Agroperlit naplníme do květináčků (o průměru okolo 8 cm) a ty postavíme na podmisku, aby přebytečná voda nevytékala na zem. Semena rozmístíme na povrch a můžeme je ještě jemně zasypat suchým Agroperlitem. Děláme to tak, abychom semena alespoň částečně viděli a nakonec je přikryjeme vystřiženým papírem. Nezapomeneme zalévat tak, aby papír byl stále vlhký. Také do spodní misky doléváme vodu do výšky asi 1 cm. Osetý květináč můžeme ještě překrýt igelitem, aby papír pomaleji vysychal a udržela se stálá teplota (osivo klíčí při teplotě 28 – 30°C). Semena klíčí po 5 až 7 dnech. Jakmile se objeví děložní lístky, papír sejmeme ale stále mírně kropíme a udržujeme spodní závlahu. Kromě vysoké teploty a vlhkosti potřebují klíčící semínka také dostatek světla.
Tak vyklíčí i semínka starší, pokud nám zbyla z minulých let. Agroperlit neobsahuje zárodky patogenních hub, takže nehrozí padání klíčících rostlin, jak se často stává při výsevu do substrátu. Při použití výsevního substrátu se začínající pěstitelé dopouštějí časté chyby tím, že semena vysejí příliš hluboko. Klíčení se pak velmi protahuje (třeba až na 3 týdny) a to vede k pozdnímu nástupu rostlin do plodnosti.“

Doporučujete rostlinky pikýrovat?
„Ano. Jakmile se rozvinou děložní lístky, přepícháme rostlinky většinou po jedné do květináčků o průměru 8 cm. Zemina musí být kvalitní, nejlépe speciální k tomuto účelu připravený substrát (směs 1 dílu kompostu, 1 dílu písku a 2 dílů rašeliny). Rostlinky se vyplatí ošetřit Previcurem nebo Supresivitem proti padání klíčících rostlin. Také nebudou již potřebovat tak vysokou teplotu jako při klíčení, proto je umístíme dále od topení, ale na místo dostatečně zásobené světlem.“
Jak dále sazeničky pěstujeme?
Sazenice mírně zaléváme, udržujeme při teplotě okolo 20C a dostatku světla. Také alespoň jednou týdně rostlinky přihnojujeme listovými hnojivy (např. Wuxal kalcium). Rostlinky dobře prokoření a tak s výsadbou můžeme začít již koncem dubna. Vysazujeme do dobře vyhnojené a vydezinfikované půdy. Dezinfekci je možné provést již na podzim dusíkatým vápnem a na jaře pak vyhnojit důkladně kompostem nebo rozleženým hnojem. Těsně před výsadbou je dobré rozhodit Cererit, Hydrokomplex, nebo Osmocote s pozvolným uvolňováním živin. Takto připravenou plochu pokryjeme černou netkanou textilií a do vyříznutých otvorů ve tvaru kříže vysazujeme rostliny. Hybridní zásadně po jedné, protože vytváří mohutné keříky. Sázíme je do řádků 70-80 cm od sebe a jednotlivé rostliny 35-40 cm. Děložní lístky sazenic musí být těsně nad zemí. Pokud sazenice začínají kvést, především první květy před výsadbou otrháme.“
Můžete nám něco říci i o odrůdách?
“V současné době je u nás povoleno kolem 70 odrůd paprik. Správně vybrat z takového množství není jednoduché a tak se pokusím upozornit pěstitele na některé opravdu vynikající odrůdy, které by měli vyzkoušet. Především bude každý vybírat podle podmínek, které pro pěstování této vynikající, ale teplomilné zeleniny má. Kdo nemá skleník, či fóliovník bude zásadně potřebovat odrůdy polní, nikoliv k rychlení. To je myslím první zásada správného výběru. Dalším kriteriem výběru je chuť plodů, neboť trh nabízí odrůdy nejen sladké, ale také mírně pálivé, či ostré. Také nás při výběru zaskočí škála barev, máme odrůdy zelené, žluté, oranžové, červené, fialové i černé.


Odrůdy s velmi silnou dužninou jsou určeny k pěstování ve fóliovníku, či skleníku. Pouze v teplých oblastech je možné pěstování venkovní. Pro to jsou zvlášť vhodné odrůdy se slabší stěnou. To jsou jen některé zvláštnosti, na které při výběru narazíme. Proto je dobré nakupovat ve specializovaných prodejnách, kde jsou schopni poradit, nikdy nedoporučuji papriky nakupovat někde ve stánku podle obrázku, bez základních znalostí. Velký výběr odrůd a odborně zdatný personál schopný poradit najdete např. v prodejně Vaňkova semena v Praze7 – Holešovicích.

Mezi nejúspěšnější šlechtitele paprik u nás už celá léta patří Ing. Jiřina Teclová. Ta dala vznik mnoha vynikajícím odrůdám, které nacházejí stále větší oblibu u pěstitelů. Vždyť se jedná o odrůdy vyšlechtěné pro naše podmínky, které se bohatě vyrovnají těm z dovozu a mnohdy je i předčí. Nyní si některé, především ty novější odrůdy představíme:
Amadea F1 velmi raná, vynikající a již zavedená odrůda. Tvar plodu je široce trojúhelníkovitý, délka plodu je 10-13 cm, šířka 7-8cm, síla stěny 4-6 mm, sladká, v konzumní zralosti žlutobílá, v botanické červená.
Elisabete F1 středně raná odrůda, lichoběžníkovitého tvaru. Délka plodu je 13-16 cm, šířka 8-10 cm, síla stěny je 5-6 mm, sladká, v konzumní zralosti zelená, v botanické pak žlutá.
Kirke F1 velmi raná odrůda, velmi oblíbená, úrodná s velkými lichoběžníkovitými plody délky 12-14 cm, šířky 9-10 cm, síla stěny je 8-9 mm, sladká v botanické zralosti červená.
Hektor velmi raná, nehybridní odrůda, mírně pálivá, tvar plodu je široce trojúhelníkovitý, dlouhý 12-15 cm, široký 7-10 cm, se sílou stěny 5-7mm, v botanické zralosti červená. V teplých oblastech dává spolehlivé výnosy i na volných záhonech.
Jarmila raná nehybridní odrůda široce trojúhelníkovitého tvaru s délkou plodu 16-19 cm, široká 8-10 cm, síla stěny je 5-8mm, sladká, v botanické zralosti žlutá.
Slávka a Ludmila jsou nové rané odrůdy nehybridní, kulovitého tvaru, sladké, pro pěstování ve fóliovníku i ve volné půdě. Slávka je červená, Ludmila žlutá.


Velmi oblíbené jsou také beraní a kozí rohy, zde můžeme doporučit odrůdy Pluto, Italos, Saturn, Julus a Mars. Žhavými novinkami ze šlechtění dalších tuzemských firem pro letošní sezonu jsou pak odrůdy Slávy F1, Gelby F1, Oreny F1, Kvadry F1, Rubika F1, Luteus F1 a Berlingo F1. Všechny silnostěnné hybridy s velkými plody a silnou sladkou dužninou. Kdo by chtěl pěstovat papriky netradičních barev bude volit fialový Amaryl, nebo černou Nigru. A to je pouze nepatrný výčet odrůd z velmi bohatého sortimentu, stačí jen nakoupit semínka a pustit se do výsevů. Právě nastává ten nejvhodnější čas!“
A poradíte nám ještě něco o vysazování na stanoviště?
„Při výsadbě sazenic na stanoviště se vyplatí prolít důlky pro rostliny den předem pořádně vodou, pak vysazovat po jedné rostlině a ty pak týden až 10dní nezalívat. Tím docílíme kvalitního zakořenění. Pokud pěstujeme odrůdu Simona,
tak zjistíme, že některý plod pálí, to je možné odstranit důkladným vyříznutím žeber (přepážek) v plodu a pálit určitě nebude. Pokud se začnou na plodech objevovat nahnědlé velké skvrny, které za sucha zasychají, jedná se zpravidla o poruchu vyvolanou nedostatkem vápníku. Ihned přihnojit hnojivem Wuxal kalcium. Pokud jsou rostliny nadměrně vzrostlé se sytě zelenými listy, ale opadávajícími květy, příčinou bude zřejmě nadměrné přehnojení dusíkem.“

Paní inženýrko, moc Vám za všechny přátele zahrádek a Krtekcentra děkujeme!

 

mgr. Jan Meisl

 

Papriky Bajka a Meika
 

Jsou nové velkoplodé odrůdy velmi dobré paprikové chuti v technické zralosti. Dozrálé vyniknou pro svoje aroma ve sladkokyselém nálevu, nakrájené napříč po 1-2 cm.

 

Osivo namočíme na 1 den do vlažné vody, aby změkl semeníček.

Vyséváme po 1. únoru do směsi substrátu s hrubým pískem, srovnané prkénkem. Přisypeme pouze 1 cm směsi, prolejeme teplejší vodou s Previcurem a přikryjeme novinovým papírem. Teplotu udržujeme kolem 30°C, aby klíčky prorazily pevné semínko. Výsev přikrýváme do vyrovnání všech sazeniček.

 

Sazeničky přepícháme do bedniček na vzdálenost 5x5 cm, aby vyrostly vyšší. Teplotu udržujeme na 20°C. Užijeme směs substrátu, kompostové zeminy nebo rozpadlého vyzrálého hnoje.

 

Urostlé sazeničky vysazujeme do stružek s nadrobeným nebo zapraveným starým hnojem nebo kompostem, trochou hnojiva typu NPK (Celerit), prolitých vodou. Po výsadbě přilejeme každou rostlinu.

 

Během růstu shrneme přízemní odnože a vylomíme první květ. Holé části stonků přikopeme zeminou z chodníku. Malé papriky vykloníme  z prostoru, aby narostly souměrné. Přihnojujeme zpočátku hnojivem o složení N, P, K, (17, 13, 13), později při dorůstání plodů (12, 12, 12) nebo (7, 12, 12). Vhodná je zálivka z přírodních hnojiv.

 

Ošetřujeme zavčas proti mšicím, housenkám, sviluškám, molicím, hnilobám. Nedostatečná zálivka a nevytápěná půda jsou příčinou měkké hniloby mladých plodů. Vhodný je postřik 0,5% roztokem chloridu vápenatého KALKASOL 25 na plody při neslunečném počasí.

Zaléváme roztokem vápence v chodníkové mezeře 1x za 14 dní.

ing. Jiřina Teclová

Výsev
Papriky vyséváme od poloviny února do 10. března do hrubého perlitu, který má průměr alespoň 3mm (k dostání v zahrádkářských potřebách pod názvem Agroperlit). Pozor, písková forma perlitu je naprosto nevhodná, semena nevzklíčí! Agroperlit řádně navlhčíme, naplníme květináčky s dírkami, které vložíme do nepropustné misky, tak aby květináčky byly stále ve vodě - max. 1 cm výšky.
Semena jemně zasypeme suchým hrubým Agroperlitem a přikryjeme filtračním papírem nebo novinami. Mírně zaléváme tak, aby papír byl stále vlhký. Do spodní nádoby doléváme vodu do výšky 1 cm. Nejlépe osivo klíčí při teplotě 28-30°C. Po 3-5 dnech semena klíčí a jakmile se objeví děložní lístky, sejmeme papír a nadále mírně kropíme a udržujeme spodní závlahu. To vše za dostatku světla.

Pikýrování
Po dokonalém rozvinutí děložních lístků (asi 7.-10. dnech) papriku přepícháme, zásadně po jedné rostlině do květináčku o průměru 8cm. Zemina, kterou plníme do květináčku, musí být kvalitní, nejlépe - speciální substrát pro vypěstování sazenic zeleniny. Ihned po pikýrování rostlinky ošetříme PREVICUREM nebo jiným přípravkem proti padání klíčících rostlin.

Dopěstování
Sazenice pravidelně mírně zaléváme, udržujeme při teplotě 20°C a dostatku světla. Je dobré 1x týdně sazenice přihnojit listovými hnojivy (KRISTALON, WUXAL). Při těchto optimálních podmínkách rostliny dobře prokoření a vysazovat můžeme již koncem dubna. Pokud sazenice začínají kvést, všechny květy před výsadbou otrháme!

Příprava půdy a výsadba
Vysazujeme do dobře vyhnojené a vydenzifikované půdy. Dezinfekci je možno provádět na podzim DUSÍKATÝM VÁPNEM a pak na jaře řádně vyhnojíme chlévskou mrvou (živinový kompost). Těsně před výsadbou přihnojíme zásobním hnojivem HYDROKOPMLEX nebo CERERITEM. Půdu prohrábneme a máme ji dokonale vyrovnanou a připravenou k výsadbě. Takto připravenou plochu přikryjeme černou textilií NEOTEX: Pegas-Agro 50. Nožem či zhotoveným dírkovačem uděláme dírky tvaru kříže, abychom po výsadbě mohli textilii přiložit až k rostlině. Zdá se Vám to asi složité, ale věřte, že je to jenom otázka praxe, rostliny se sází velmi dobře. Tkaninu lze použít 2-3 roky po sobě. Rostliny paprik vysaujeme do řad ve sponu 0,7-0,8 m od sebe podle možnosti a zvyku v řádcích 35-45 cm. Zásadně po jedné rostlině! Krajní řady mohou být jen 30 cm do skla či folie.

Ošetřování během vegetace
Závlaha:
po výsadbě řádně zalijeme tak, aby v řádcích stála voda a byli jste přesvědčeni, že do hloubky 20 cm je půda promočená. Druhý den to opakujeme a pak alespoň 5-10 dnů nezaléváme, jen mlžíme. Při vyšších teplotách mlžíme od 9 hodin každou hodinu tak, aby tkanina byla zvlhčena. V průběhu vegetace zaléváme při vysokých teplotách jednou za 3-4 dny, ale řádně, aby jste byli přesvědčeni, že celý kořenový bal je řádně prosycen vodou. Při chladném a deštivém počasí zaléváme dle potřeby, jednou za 7-10 dnů. Zásadně nezaléváme denně, neboť rostlinu buď přemokříme, nebo trpí suchem, protože zavlažíte pouze vrchní část kořenů. Do tvorby prvního plodu každodenně při vyšších teplotách mlžíme, později zaléváme pouze podmokem. POZOR, paprika nesnáší okopávku, porušuje se kořenový systém a místo tvorby plodů rostlina obnovuje kořenovou síť, čímž snižuje výnos.
Větrání: proti jarním mrazíkům po výsadbě je vhodné rostliny chránit (ve studených sklenících a fóliovnících) bílou textilií. Musí být připevněna asi 10 cm nad rostlinou papriky. Zaléváme přes textilii, je propustná. Upozorňujeme, že je velice účelné do čel folníků či skleníků příčně upevnit folii asi 40-50 cm vysokou, abychom zabránili průvanu ke kořenům a snadno ji mohli překročit. Vrchní průvan je naopak důležitý! Při vyšších teplotách důkladně oboustranně větráme.
Upevnění: až rostliny povyrostou, zatloukáme za každou 6. rostlinou kůly cca 1,80 m dlouhé a pak podél řady vysazujeme provazem ve výšce 20-30 cm od země, od kůlu ke kůlu. Na konci řady se vracíme druhou stranou, takže si vytváříme paprikový "plot". Vyvazujeme pevně, nemějte obavy, že rostliny polámete. Pozor, aby vrchní provaz byl vždy asi 15 cm pod hlavním vegetačním vrcholem. Všechny boční výhony, větvení ponecháme, nic nevyštipujeme!
Přihnojování: v průběhu vegetace přihnojujeme pravidelně každý týden spodní závlahou (KRISTALON, WUXAL) a každý třetí týden zkvašeným slepičím trusem nebo LEDKEM VÁPENATÝM, HYDRO-LEDKEM. POZOR, vždy přihnojujeme mimo stonek rostliny a do důkladně zalité půdy, hrozí popálení!

Sklizeň
plody sbíráme v konzumní a botanické zralosti. Po sklizni odstraňujeme všechny zbytky a poškozené listy či větve, aby se nevytvořily příznivé podmínky pro vznik chorob.

Nejzávažnější chyby
- chemické postřiky a přihnojování na list prováděné za plného slunce způsobují poškozením rostlin
- přílišné větrání může vést k podchlazení rostlin

Škůdci

 

 

příznaky škůdce přípravky
Listy jsou pokroucené, žloutnou a odumírají. Na spodní straně jsou zelení broučci. V pokročilém stádiu na listech a plodech černý mazlavý povlak. Mšice broskvoňová
Mšice řešetláková
Karate 2,5 WG
Pirimor 25 WG
Na líci listových čepelí jsou světlé skvrny, které se zvětšují. Listy jsou mravorované, pak žloutnou, hnědnou a zasychají. Na spodní straně listů a později na celých rostlinách pavučina. Sviluška chmelová
Třásněnka západní
(není viditelná pouhým okem)
Omite 570 EW
Vertimec 1,8 EC
Talstar 10 EC
Květní poupata a květy jsou pokroucené, deformované. Na plodech jsou zrohovatělé skvrny, jsou odlišně zbarvené a pokroucené. Třásněnky
Třásněnka západní

(není viditelná pouhým okem)
Vertimec 1,8 EC
Actelic 50 EC
Listy odumírají a žloutnou, křiví se a opadávají. Na spodní straně jsou bílí motýlci. Molice skleníková
Molice tabáková
Applaud 25 WP
Plody, listy, stonky jsou poškozovány žirem. Plži
Škvor obecný
Vanish slug pellets

 

Choroby

 

 

příznaky škůdce přípravky
Na plodech jsou nahnědlé velké skvrny. Za sucha nahnědlá skvrna zasychá a za vlhka většinou podléhá hnilobám. Nedostatek vápníku - závažná fyziologická porucha Wuxal kalcium
Na listech omezení zeleného zbarvení, nerovnoměrné rozvržení chlorofylu na starších listech (bez spodního povlaku). Nedostatek hořčíku Kristalon Start, Plod a květ
Nadměrně vzrostlé rostliny, listy sytě zelené barvy, opadávání květů. Nadbytek dusíku Zastavit jakékoli hnojení
Malý vzrůst rostlin, světle zelené listy, tenkostěnné plody. Nedostatek dusíku Ledek vápenatý, zkvašený slepičinec
Špatné nasazování nových květů. Nedostatek fosforu Kristalon Start, Plod a květ, zkvašené holubince
Opadávání květů a malých plůdků. Přebytek uzrálých (i v konzumní zralosti) plodů, špatná zálivka, nedostatek živin. Obrat veškeré uzrálé plody, přihnojit (Kristalon, ledek vápenatý).
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one