CO JE TO SKALKA.

Původně se za skalku považovala skalnatá část na zahradě, v níž rostly tzv. alpínky. Tyto rostliny nebyly vyšší než 20-25 cm. V dnešní době se pojem "skalka" používá v mnohem širším smyslu. Určitou formu skalky představuje zvýšený záhon se skalničkami rostoucími ve štěrbinách suché zídky, nebo dokonce koryto, kde se skalničkám daří stejně dobře. Některé skalničky jsou vhodné i pro trvalkové záhony, např. ke zvýraznění hranice mezi záhonem a cestou, avšak pravá skalka se vždy vyznačuje přítomností kamenů. Použitelné jsou různé druhy kamenů např. vápenec, pískovec, kamenivo sopečného původu.

Kameny lze koupit v zahradních centrech, i když sortiment je omezený a jejich cena není nízká. Kdo chce založit velkou skalku, vyplatí se nákup u velkého prodejce s kamenivem, kde je možné získat větší množství kamene za nižší cenu. Zvažte také možnost použití stavebního materiálu z bouraných budov. Většinou se ho vlastník rád zbaví za cenu dopravních nákladů.

STANOVIŠTĚ.

Většině skalniček se daří na výsluní a v poměrně suché půdě. Přitom jim vyhovují svahy, podobně jako v původním přírodním prostředí. Na svahu ze stavební sutě se rychle odvádí voda, takže kořeny rostlin netrpí zamokřením. Jižní strana svahu je navíc celý den osluněná, což podporuje vysušování půdy. Pokuď je to možné, pomocí kamenů a zeminy vytvořte mírně svažitou plochu.

KAMENY.

Je samozřejmé, že do skalky patří kameny, ale při pohledu na skalku se zpravidla vnímá jen jejich estetická funkce. Kameny však mají i praktickou funkci; vytvářejí proměnlivé mikroklima - místa zastíněná, více suchá a pod.

Větší kameny se ve skalce používají k vytvoření menších i větších svahů (pro vnitřní část stačí kusy stavební suti). Ploché kameny mohou sloužit jako nášlapné. Skalničkový záhon může mít zídku i ze starých cihel. Úlomkovitý kámen se používá v horní vrstvě skalky, která se osazuje rostlinami. Ve větší vrstvě zabraňuje prorůstání plevele a vytváří dobrou drenáž.

Pro skalku je nejvhodnější přírodní kamen. U skalničkářů je oblíben tufový kámen. Tuf obsahuje vápník, je lehký, má pórezní strukturu a mnoho děr, ve kterých skalničky výborně rostou.

Lávový kámen je pro skalku také velice vhodný. Není příliš těžký a udržuje vlhkost. Jediný protiklad je tmavá barva, která pro někoho není přijatelná.

Dále můžeme použít tzv. měsíční kámen, který pochází ze středomoří, obsahuje vápník a má mnoho dutin.

Použít lze červený a žlutý pískovec.

Obecně platí, že skalka je nekrásnější, je-li jako celek zhotovena ze stajného druhu kamene, ať už se jedná o velké balvany nebo úlomkový kámen.

SKALKA Z BETONU.

Představa použití betonových úlomků je zarážející. Avšak po několika letech nabývají kusy betonu "kamenitý" vzhled a navíc použití betonu je levnějším řešením.

V případě malé skalky je pořízení drahého druhu kamene pro většinu lidí finančně přijatelné, ale u velké skalky může být levný beton dobrou alternativou. A to betom nearmovaný - bez ocelové výztuhy.

UDRŽOVÁNÍ SKALKY.

Až na pravidelné odplevelování nepotřebuje skalka vzláštní péči. Ve skalce nemá být mnoho živin, proto se pravidelně nepřihnojují. Zálivka je důležitá u čerstvě vysazených rostlin, později podle nároků rostlin. Skalničky obecně dobře snášejí mráz, ale v příliš vlhké půdě mohou během zimy uhynout. Hlavně suchmilné rostliny se mají před srážkami přes zimu chránit překrytím - nejlépe tabulkou transparentního plastu. Prostor pod přikrytím má však být dostatečně provětrávaný. tabuli uložte pevně šikmo aby voda nestékala k rostlině. Ze škůdců pozor hlavně na plže, hraboše a myši.

Mezi skalky se také nechá zařadit zahrada na střeše. To je ale na samostatné téma, protože se musí dodržet mnoho zásad a hlavně musí být vyjádření statika o možnostech zatížení střechy. V případě zájmu o toto téma mě kontaktujte e-mailem.

Toto jsou jen základní informace. Skalku je třeba začlenit do okolí, vybrat vhodné rostliny a pod. To už ale záleží na  daném stanovišti.

Je mnoho literatury ze které se nachá čerpat nebo jsou odborné firmy, které skalku vytvoří i s dodáním rostlin, osázením. Některé firmy to po domluvě dělají i na splátky.

LITERATURA:

Zakládáme skalky

Skalky a sklničky

Skalky a jejich stavba

Ve větších městech jsou spolky a kluby skalničkářů, kteří jistě poradí a odprodají i některé rostlinky.

V Plzni je to Klub skalničkářů Plzeň, Francouzká ul.21

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one