Máte kolem domu zpustlé stanoviště a chcete zahradu dle svých představ? Nechcete nebo nemůžete zaplatit architekta? Nevadí. Na této straně Vám uvedu základní podmínky pro vytvoření krásné zahrady.

                            

1) Zjištění součastného stavu pozemku

Prvním a nutným krokem je popis a zjištění součastného stavu pozemku.Je třeba zjistit.

*domovní vodovodní přípojku

*veškeré vedení plynu, eletriky a pod.

*veškeré stavby

*hranici pozemku

*stávající stromy a keře

*kvalitu půdy

*opticky rušivá místa a zdroje hluku

*oslněná a zastiněná místa

*přístupy a příjezdy k pozemku a budovám

*síla a směr větru

*výhledy do krajiny

*výškové poměry

*zdi, schody, ploty

*zpevněné plochy ( terasy, cesty a pod.)

Ideálním podkladem pro zákres součastného stavu je stavební plán, v němž jsou přesně zakresleny hranice a budovy. Situační plán ( je přílohou každé žádosti o stavební povolení) - nejlépe v měřítku 1:100, 1:50 (jeden centimetr v plánku odpovídá 100 nebo 50 m na pozemku) - obsahuje zpravidla veškeré inženýrské sítě ( plyn, elektřina, voda, kanalizace). Tyto údaje jsou velice důležité, protože na těchto místech nesmíme provádět žádné hlubší zemní práce a musíme počítat s možností nutnosti v těchto místech dělat opravy.

 Nyní si do plánku zakreslíme stávající stromy a keře, které chceme ponechat. V opačném případě se na příslušném úřadě domluvíme na možnosti pokácení - jen v období vegetačního klidu.

Pásmem změříme vzdálenost od pevných bodů ( to jsou rohy pozemku a domu zakotveny v situačním plánku). Příklad: Strom je vzdálen od jednoho rohu ndomu 10m a od druhého 6m. Zakreslujeme-li v měřítku 1:100, nastavíme na kružítku nejprve 10cm a od příslušného rohu domu uděláme půlkružnici. Od druhého rohu půlkružnici 6 cm a v místě kde se protnou zakreslíme strom. Nyní můžeme tento strom použít jako další pevný bod. Takto postupujeme než zakreslíme vše potřebné.

DOPORUČENÍ:

Na plánku nám vzniká mnoho nepřehledných křížků a najednou nevíme co který znamená. Nevadí. Vystřihněte si sadovnické symboly ( ke stažení ZDE) a nalepte je na místo s vyznačením středu, nebo je jen nakreslete, obkreslete. Další symboly se budou hodit při vlastním navhrhováním zahrady.

2) POZEMEK

Nyní musíme znát vlastnosti pozemku:

A/ SVĚTOVÉ STRANY - orientaci světových stran je důležité respektovat při lokalizaci místa na posezení, při výběru rostlin a při výběru vzláštních prvků ( např. jezírko). V situačním plánku si nejdříve vyznačíme světové strany. Nyní sledujeme jak slunce postupuje na zahradě: kam svítí ráno, kde je v poledne stín, kam ještě dopadají paprsky v podvečer při západu slunce. Nezapoměňte na stín vrhající budovy, stromy a pod. V plánu si ještě vyznačíme hlavní směr větru, závětrné tišiny a hodně větrná místa.

B/PŘEVÝŠENÍ - změříme si převýšení. Vychází se od přízemí domu. Definujte si výšku přízemí domu jako 0,00 metru. Do plánku si poznamenáme jednotlivé body se znaménkém + nebo - a hodnotou v metrech.

3) PŮDA

Zjistíme druh půdy:

písčitá - omezená zásoba živin

jílovitá - slepuje se, mokrá se špatně zpracovává

hlinitá - nejlepší zahradnická půda

rašelinná - chudá na živiny,  zadržuje mnoho vody

Zjistíme hodnotu pH a reakci půdy:

pH1 - silně kyselá

 pH7 - neutrální

  pH 14- silně alkalická

Optimální je pH 5,5 - 6,5

 

4)ELEKTŘINA

Protože mnohé zahradní nářadí je na elektrický pohon, má smysl postarat se již při navrhování zahrady o přípojku elektrického proudu a o příslušné zásuvky. Potom si můžete dopřát příjemné chvíle při večerním osvětlení zahrady, cestiček a pod.

5) VODA

Zalévání vám usnadní vodovodní přípojka nebo zavlažovací systém, který vám dle vašich požadavků navrhne a vybuduje firma na to zaměřená.

6)PRÁVNÍ OTÁZKY

Musíme dbát na to, co předpisují zákony a vyhlášky místních úřadů. Tyto předpisy se liší také podle toho, máte-li dům pronajatý nebo vlastní, jaký je vztah k pozemku. Povolení úřadů nebo jen oznámení vyžadují i zahradní stavby včetně oplocení. Proto raději svůj záměr konzultujte s příslušným místním úřadem. Dále už toto téma nebudu rozvádět protože, co úřad to názor a výklad.

Nyní už přistoupíme k vlastnímu návrhu zahrady.Nyní začíná to nedůležitější rozvažování.

Nejdříve se rozhodneme jaký typ zahrady chceme. Máme mnoho možností: přdzahrádka, dvůr upravený jako zahrada a atrium, japonská zahrada, selská zahrada, přírodní zahrada, zahrada pro děti a rodinu, zahrada pro alergiky, zahrada okrasná, užitková a podobně.

Dále si ujasníme cosi přejeme na zahradě mít: besídka, bylinková zahrada, bylinková spirála, cesty, schody, domek na nářadí, koutek pro děti, květinové záhony, místo na grilování, místo pro auto, místo na posezení, kompost, skleník, pergola, skalka, druh oplocení a pod.

Nyní přistoupíme k samotnému vytvoření plánku zahrady. Nejprve zakreslíme cesty, altány, zpevněné plochy, potom doplníme rostliny. Nezapomeňte, že se rostliny rozrostou. Jaké rostliny použít k daným podmínkám najdete v knihách nebo na internetu. Můžete mi také napsat a v diskusi rád poradím.

ZÁVĚREM NĚKOLIK RAD:

Jak ušetřit čas při údržbě zahrady:

*"anglický trávník" je náročný na péči, užítkový nebo sportovní není třeba tak často sekat.             

*do trávníku neumisťujeme ostrůvky rostlin - sečení trávníku trvá déle.

*mulčujeme i záhony trvalek a letniček dokuď se nerozrostou a nezastíní půdu.

*mulčujeme i okolo nově vysázených dřevin dokuď rostliny nezastíní půdu; nebudete muset odstaňovat plevel a půda déle udrží vláhu.

*nádobové rostliny hnojte dlouhodobě působícím hnojivem

*nádoby na květiny volte co možná největší a sestavte je do skupin - ušetří vám čas při zalévání.

*nesázejte rostliny příliš hustě, museli by se prostřihávat a seřezávat.

*oddělte květinové záhony od trávníku hranou ( z cihel, dlaždic, plastové obrubníky,...).

*pod osázené ětěrkové plochy dejte černou netkanou textilii pod štěrk - neprorůstá plevel.

*použijte automatický zavlažovací systém

*použijte rostliny snášející sucho

*v období sucha zalévejte jednou za tři až čtaři dny důkladně, nestačí jen postříkat povrch

*volte takové vzdálenosti mezi rostlinami, aby se mohly vyvíjet ( především u stromů a keřů )

Kde ušetřit peníze:

*plot z drátěného pletiva je levnější, zeď a kované železo nejdražší.

*na povrchy a cesty je výhodný trávník, nášlapné deky, písek, štěrk, mulčovací kůra, cihly, betonové desky. Přírodní kamen je  drahý.

*okrasné keře, trvalky, stromy, pergaly mohou být jak výhodné tak i drahé.

*jezírko s rybičkami je drahé a náročné na čas.

Velikost místa k posezení:

*plocha 1-2 m² stačí pro židli a malý stolek

*středně velká lavička je asi 60 cm hluboká + připočítat prostor pro nohy

*pro lehátko potřebujeme 1m šířky a asi 2,5 m délky

*pro posezení se stolem a židlemi pro 4-6 osob si plánujeme plochu 10-12 m²

Rostliny pro stříhané živé ploty

Listnáče - červenolistý buk, Dřišťál, Habr, Hloh, Javor Babyka, Ptačí zob, Tavolník van Houtteův, Tavolník význačný, kultivary zimostrázu.

Jehličňany- vzpřímené kultivary Cypřišku, Tisu, Thůje (Zeravu)

Rostliny pro japonskou zahradu

Azalka a rododendron, bambus, bohyška(funkie, hosta), borovice, javor japonský, kapradiny, sasanky japonské, třešeň japonská

Rostliny pro selskou zahradu

Zelenina -brambory, cibule, fenikl, hrách, křen, petržel,...

Bylinky - bazalka, bedrník, brunták, kopr, kmín, rozmarýna,..

Trvalky - astry, hvozdík, krásnoočko, slunečnice, zvonek,....

Letničky - hledík, lichořeřišnice, astry,cinie, salvie,...

Rostliny pro alergiky

Dřeviny - Hloh obecný, Hortenzie stromková, Jalovec obecný- samičí rostliny, Meruzalka krvavá, růže - plnokvěté odrůdy, Vajgélie, plnokvětá Zákula - Kerria

Trvalky a letničky - Hledík větší, Hluchavka žlutá a skvrnitá, Hvězdnice nízká - kultivyry s plnými úbory, Jiřinky - plnokvěté kultivary, Mochyně, Narcisy, Srdcovka, plnokvěté kultivary Pivoňky, Zvonek broskvolistý a pod.

JEDOVATÉ ROSTLINY

Mohou být pro lidi - zejména děti - i pro domácí zvířata velice nebezpečné. Uvedu jen ty nejběžnější:

Arón, Bobkovišeň, Brzlen, Břečťan, Čemeřice, Kana, Hlaváček jarní, Konvalinka, Stulík, Lilek, Lupina, Lýkovec, Náprstek, Ocún, Orlíček, Pryskyřník, Pryšec, Puškvorec, Stračka, Štědřenec, Tis, Zimolez a další.

Na toto téma by se dalo psát ještě mnoho. Při tvorbě zahrady je vhodné použít literaturu dle zjištěných podmínek. Velice pěkná je kniha více než třiceti autorů s názvem "Vše o zahradě - váš zelený rádce" kterou z originálu přeložila Hana Janáčková a vydala Euromedia Group, k.s. - Knižní klub v Praze z roku 2007.

Budete-li mít nějaký dotaz nebo problém  V Klatovech a okolí možno konzultace na místě.

 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one