Jen několik málo zvířecích obyvatel může žít v zahradě uklizené, intenzivně pečované, na pokosených a posekaných trávnících plných exotických rostlin.

1. HMYZ  je druhově nejbohatší skupina živočichů. Někteří zástupci patří sice spíše k obtížnějším obyvatelům zahrady, bez hmyzu by však nikdo neopylil květiny, nebylo by ovoce ani jiné plody.

Motýli - mají-li ve vaší zahradě žít motýli nepoužívejte insekticidy. Chcete-li přilákat určité druhy motýlů, musíte pro mě cílevědomě pěstovat rostliny pro dospělce a krmné rostliny pro housenky.

ROSTLINY PRO MOTÝLY-Denivka, Divizna, Dobromysl, Heřmánek, domácí druhy Hvozdíků, Chudobka, Kopretina, Kosatec, Levandule, Lichořeřišnice, Majoránka, Máta, Pažitka, Rozmarýna, Šalvěj, Třapatka, Tymián a mnoho dalších.

ROSTLINY PRO HOUSENKY:

LIŠAJ PAVÍ OKO- Hrušeň, Jabloň, Střemcha, Topol, Trnka, Třešeň

BABOČKA ADMIRÁL -Kopřiva dvoudomá

BĚLÁSEK ŘEŘICHOVÝ -Angrešt, Řeřišnice luční, Kostřava červená

BABOČKA BODLÁKOVÁ -Bodlák obecný, Kopřiva dvoudomá, Pcháč rolní

BABOČKA PAVÍ OKO - Svízel provázka

OTAKÁREK FENYKLOVÝ- Fenikl obecný a sladký, Karotka, Kmín, Libeček, Mrkev, Pastiňák, Petržel, Kopřiva dvoudomá

ŽLUŤÁSEK ŘEŠETLÁKOVÝ- Krušina olšová, Řešetlák

  Toto je jen výběr těch nejznámějších motýlů a nejpěstovanějších rostlin.

Divoké včely nežijí ve velkých "státech" jako včela medonosná. Každá samička klade vajíčka samostatně a sama se stará o své potomky. Jako hnízdní pomůcka slouží dutá cihla nebo dřevěný klacek s otvory 2-10 mm. Využijí i zavěšený svazek rákosu na slunném a před deštěm chráněném místě.

Čmeláci. Zemní čmeláci se na zahradě usídlí snadno. Vyhrabte jim do země díru, dejte do ní trochu mechu nabo suché trávy a pokryjte to velkým hliněným květináčem obráceným dnem vzhůru. Aby neteklo odtekovým otvorem dovnitř, postavíme na něj ještě druhý květináč, z něhož na straně kousek vylomíme.

Vážky jsou u vody. Dospělé vážky jsou žraví dravci a vítaní pomocníci proti škůdcům. Larvy žijí ve vodě a živí se drobnými živočichy, jako jsou larvy komárů.

2. OBOJŽIVELNÍCI. Umělé vody jsou často jedinými možnými místy, kde se mohou pářit a klást vajíčka. Zákon o ochraně přírody zakazuje přemisťovat a chovat jak vajíčka, tak i pulce a dospělé živočichy.

Žáby- Skokan hnědý, Rosnička zelená, Kuňky

Ropuchy -Bradavčitá

Čolek - obecný, horský, velký

Mloci

Buvolí žáby se nesmějí do zahrad vysazovat!!

Je to obrovská žába ( až 20 cm dlouhé tělo a 25 cm dlouhé zadní končetiny) za Severní Ameriky.

Je velmi hladová - hubí nejen hmyz, ale i mladé kachny, ryby, myši a žáby, což vede k zániku domácí fauny.

3. PLAZI - mají velmi specifické nároky. Aby se v zahradě usídlily musí jejich požadavkům odpovídat celé okolí. Většinou je zahradní pozemek pro ně příliš malý. Plazi potřebují velké biotopy.

ÚŽOVKA OBOJKOVÁ- údolí potoka nebo řeky. Vajíčka klade do hromad kompostu, pilin, kůrového mulče, dřevěných štěpků.

JEŠTĚRKY -štěrkové jámy, staré kamenolomy. Vajíčka kladou do hromad písku.

Kdyby je chtěl majitel zahrady přilákat, musel by podle jejich nároků přetvořit celou zahradu, protože nelze tato chráněná zvířata chytat a vysazovat. Nejčastějším druhem, který můžeme vidět je ještěrka obecná, jejíž samečkové mají krásnou zářivou zelenou barvu, a trochu méně vzhledné hnědé ještěrky živorodé.

Slepýši se sice podobají hadům, jsou to však beznohé ještěrky. Nejspíše je uvidíme večer nebo časně ráno za teplého počasí okolo hromad s "mrtvým" dřevem.

Užovky obojkové jsou jen tam kde mají k dispozici velmi přirozené prostředí.

4. PTÁCI - je mnoho možností jak je do zahrady přilákat - ptačí napajedla, hnízdní pomůcky, krmítka a pod. Po celý rok můžeme v zahradách vidět kosy, vrabce, sýkorky, modřinky, pěnkavy. v létě v bezprostřední blízkosti lidských příbytků vlaštovky, pěnice, střízlíky a pod.

5.SAVCI, které můžeme potkat v zahradě, jsou většinou velcí jako myš nebo štíhlí jako lasička. Ježci si zvykli na člověka a je jim v zahradách dobře. Také kuny skalní sledují člověka. V létě můžeme za měsíčních nocí pozorovat netopýry. A přirozeně není zahrady bez drobných hlodavců. Mnozí savci jsou aktivní v noci a máme jen malou šanci, že je uvidíme.

JEŽEK se cítí nejlépe v různotvárných zahradách s travnatými plochami, na níchž může v noci hledat hmyz a plže. Ježci potřebují květnaté louky jako úkryty a v živých plotech spí.

Ježkům můžeme postavit domeček ze dřeva (40x60, vysoký 30-35 sm, vchodový otvor 12x12 cm). Dáme do něj hrst slámy - nejraději ovesnou nebo suché listí. Na jaře po probuzení mu vyčistíme domeček a dáme novou slámu. V zásadě ho není nutno přikrmovat.! Po mléce má zažívací poruchy - NEDÁVAT !!

PLŠI . Ve venkovních dřevěných kůlnách se mohou usídlit plchové a dělají tam rámus, který by jste od tak malých zvířat nečekali. Všichni plchové jsou chránění a jsou dnes již vzácní.

                            

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one